Zkrácená podjazyková uzdička

Zkrácená podjazyková uzdička (ankyglossie) doslova "drží jazyk na uzdě". Pokud má vaše dítě tuto uzdičku skutečně zkrácenou, jazyk je méně pohyblivý. Potíže se mohou projevit už při kojení, kdy se dítě nemůže dostatečně přisát. Později se tato abnormalita projeví v chybné výslovnosti hlásek TDN, L, R a Ř. Tyto hlásky kladou nároky na pohyblivost špičky jazyka, protože ji však drží přirostlá uzdička, nemohou být vyslovovány správně.

Jak poznám, že má dítě přirostlou podjazykovou uzdičku?

  • dítě nemůže dostatečně vypláznout jazyk z úst

  • pokud se dítě snaží jazyk vypláznout co nejdál, špička jazyka se rýsuje do tvaru "srdce"

  • nemůže zvednout špičku jazyka dostatečně nahoru

  • pokud se snaží jazyk zvednout, vidíme ze spodní strany napnutou krátkou šlachu "uzdičku"

Co dělat?

Na patologicky přirostlou podjazykovou uzdičku u vašeho dítěte může upozornit pediatr, zubař nebo logoped. Jsou dvě cesty řešení problému. Jednou z možností je uzdičku nechat chirurgicky nastřihnout. Jedná se o rychlý, minimálně bolestivý zákrok, který se provádí na ORL ambulancích. Druhou možností je pokusit se uzdičku rozmasírovat a její tah povolit. Pokud s tímto problémem navštívíte logopeda, dostanete sadu cviků, které je zapotřebí provádět pravidelně po dostatečně dlouhou dobu. Uzdičku je tímto způsobem skutečně možné povolit. Úspěch však záleží na tom, jak moc je uzdička přirostlá a jak je pevná.

Pokud si nejste jisti, zda je uzdička Vašeho dítěte nepřiměřeně přirostlá, zkonzultujte situaci s Vaším pediatrem a kontaktujte některého z klinických logopedů. Nejbližšího klinického logopeda můžete dohledat zde: https://www.klinickalogopedie.cz/index.php?pg=verejnost-adresar-logopedickych-pracovist 

Vytvořte si webové stránky zdarma!